Festiwal Korelacje organizowany jest przez studio Kineskop oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
Narracja: Agnieszka Wolny-Hamkało
Reżyseria: Janusz Morgenstern
Polska 1972 | 1h 32m
23 listopada | 14:00
Seans festiwalowy
Autorska narracja Agnieszki Wolny-Hamkało pozwala odkryć w „Trzeba zabić tę miłość” poezję zderzoną z dusznymi realiami Polski lat 70.
Dwójka młodych ludzi, Magda i Andrzej, próbuje poradzić sobie w wymagającej rzeczywistości wczesnych lat 70. Ona zakochana, jeszcze naiwna, ciężko pracuje, żeby wynająć mieszkanie i uwolnić się od ojcowskiej kontroli. On cwaniak, zamiast pracy woli kombinować, wchodzi w układy, z których trudno się wyplątać. Ale prawdziwą miłość nie tak łatwo zabić. Jeden z najważniejszych filmów w dorobku Janusza Morgensterna krytycznie przygląda się peerelowskim realiom, a scenariusz Janusza Głowackiego błyskotliwie punktował absurdy i grozę życiowej sytuacji bohaterów. Autorska audiodeskrypcja Agnieszki Wolny-Hamkało pozwala odczytać historię Magdy i Andrzeja na nowo, także w kluczu feministycznym, przez pryzmat obyczajowych i społecznych zmian, jakie zaszły od czasu premiery. Wydobywa przy tym z filmu Morgensterna piękno i poezję, często nieoczywiste, ukryte pod warstwą szorstkiego realizmu lub gorzkiej ironii. Skupia naszą uwagę na detalach, zbliżeniach, kipiących emocjach, niekiedy nawet na urodzie bohaterów, tak mocno kontrastującej z brutalną rzeczywistością. Narracja Agnieszki Wolny-Hamkało jest niczym rozmowa, zarówno z postaciami, jaki i widzami. Z pozoru beztroska z czasem pozwala dowiedzieć się czegoś o innych i o sobie samych.
Jakub Demiańczuk
Seans pasma Korelacje+, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
Film z lektorem i napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących (SDH). Autorską narrację czyta Agnieszka Wolny - Hamkało.
Polska 1972 | 1h 32m
Reżyseria: Janusz Morgenstern
Scenariusz: Janusz Głowacki
Autorska narracja: Agnieszka Wolny-Hamkało
Zdjęcia: Zygmunt Samosiuk
Muzyka: Bohdan Mazurek
Obsada: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Andrzej Malec, Władysław Kowalski, Barbara Wrzesińska, Jan Englert, Jan Himilsbach