Termin edycji 2025 już niedługo!

Marcowe Migdały

Narracja: Agnieszka 
Wolny-Hamkało

Reżyseria: Radosław Piwowarski

Polska 1989 | 1h 29m

Najbliższe seanse:

27 kwietnia | Elektronik Warszawa

Miłość, przyjaźń, nienawiść

W autorskiej narracji Agnieszka Wolny-Hamkało przypomina, że „Marcowe migdały” to nie tylko film polityczny, lecz przede wszystkim opowieść o dojrzewaniu w cieniu historii.

ZOBACZ ZWIASTUN

Film Radosława Piwowarskiego, oparty na jego wspomnieniach i losach jego szkolnych przyjaciół, był jedną z pierwszych w kinie popularnym prób opowiedzenia o emocjach i rozterkach towarzyszących wydarzeniom Marca 1968 roku. Bohaterowie „Marcowych migdałów”, uczniowie lokalnego liceum, śledzą doniesienia o studenckich protestach z odległej od stolicy prowincji. „Tu nie ma już żadnych Żydów, wszyscy zginęli w czasie wojny”, mówi grany przez Olafa Lubaszenkę Tomek. Ale antysemicka (i antyintelektualna) nagonka dotrze także tutaj, odbierając młodym ludziom resztki niewinności i złudzeń na temat społecznej sprawiedliwości, a niektórych zmuszając do emigracji.

Autorska audiodeskrypcja Agnieszki Wolny-Hamkało mniejszy nacisk kładzie na polityczne tło, zaś zdecydowanie większy na relacje, przyjaźnie, miłości, erotyczne fascynacje, niszczone przez wdzierającą się w życie bohaterów wielką historię. Narracja poetki pozwala także wpuścić trochę ironii i humoru do filmu przejmującego i smutnego niczym krajobraz polskiego przedwiośnia.

Jakub Demiańczuk

Film z lektorem i napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących (SDH). Autorską narrację czyta Agnieszka Wolny - Hamkało.

Marcowe Migdały

Polska 1989 | 1h 29m

Reżyseria: Radosław Piwowarski

Scenariusz: Radosław Piwowarski

Autorska narracja: Agnieszka Wolny – Hamkało

Zdjęcia: Zdzisław Najda

Muzyka: Stanisław Syrewicz

Obsada: Małgorzata Piorun, Monika Bolibrzuch, Robert Kowalski, Robert Gonera, Maciej Orłowski

Organizatorzy

Partnerzy

Patroni medialni